Peugeot 308 3'lü
Peugeot 308 T7 Kasa ile Türkiye’de C sınıfında sürekli bir rekabet halinde olmuştur, Peugeot 308 T7 kasa otomobilin üretimi 2013’de sonlanmıştır. Peugeot 308’in eskisi kendisini kanıtlamış güzel bir hatchback konumunda, T7 kasa eski 308’ler artık bir 307  gibi değildi. Sorunlu değil aksine sorunsuzluk araştırmalarında ilk 10 da yer alıyordu ve kronik sorunu olmaması bu kasanın değerini arttırdı.

Peugeot 308’in yaratıcısı, “Lion’s mark” Peugeot’un imajıyla tamamen uyumlu, şık ve sağlam modern bir araba görmek istiyordu. Yeni 308 için yeni bir çalışma yapıp tekrar daha dinamik ve aerodinamik sürtünme güncellediği 308 güncellenmiş Peugeot 308 T8 kasayı 2012 yılında yeniden tasarladı.  Bu araçın ekonomisini ve aracın yüksek hızlardaki hakimiyeti eskine göre mükemmel olmasını sağladı.

Güncellenmiş Peugeot 308 2013’ün tasarımında bazı değişiklikler

Aracın tasarımındaki değişiklikler aşağıdaki unsurlara değindi:
1. Yatay olarak yerleştirilmiş çapraz çubuklar ve krom kaplamalı hava girişi – küçüldü.
2. Dışarıya Peugeot 5008’i anımsatan V şekilli kaput ve ön farlarda bi-xenon (Bazı serilerde Türkiye’de var) optikler ve Gündüz ledleri (Sadece Active ve Sportium modellerinde vardır.).
3. Aracın düşük “bel çizgisi”, aerodinamik tamponlar ve eğimli raflar güncellenmiş Peugeot 308 son 2012 tarihinde güncelleme ile hızlı ve şık bir otomobil haline getirir.
4. Bir büküm kirişli ön MacPherson kirişleri – 25 kg daha hafif hale geldi, ancak güvenilir bir güvenlik kafesi yarattı.
6. Tamponun üzerinde sis farları ve LED gün ışığı ışıkları bulunur.
7. Eğimli kaputun uzunlamasına yivleri vardır ve bu da arabaya amaçlı ve monte edilmiştir.
8. Tavan, ince ön direklerin üzerine dayanıyor ve anıtsallıkları için arkadan öne çıkıyor.
9. Yenilenmiş Peugeot 308 2013, bir aslan tırnakları biçiminde, boyut farları güçlendirilmiş bir kıça sahiptir.
10. Büyük dikdörtgen kapılar, sürücü ve yolcular için salona kolay erişim sağlar.
11. Dingil mesafesinin artması kabininde artışa neden oldu.

12. Güzel ve geniş arka tampon, vücudun metal parçalarını olası mekanik hasarlardan korur.
13. Güncellenmiş Peugeot 308 2013 ikinci jenerasyonunun birinci kuşağın modeli kadar avant-garde görünmemesine rağmen, yeniden tasarımın şık bir spor otomobil yaratmasına izin verilmiştir.

14. Güncellenmiş Peugeot 308 2012’te şık ve güzel hafif alaşım jantlar monte edilebilir.

Peugeot 308 T7 kasa 2012 yılında güncellendi ve ekonomi ve çevre güvenliği üst seviyeye çıktı.

Önerilen yenilenmiş Peugeot 308 2012 alıcıları şunları yapabilir:
– 98 beygir gücü için çok noktalı enjeksiyonlu benzinli motor (VTi);
– 120 at için benzinli motor VTi 1.6 litre;
– 156 at için yakıt tüketen petrol ünitesinin (THP) doğrudan enjekte edildiği türbin;
– aracın GTI versiyonu için 200 beygir gücü için direkt enjeksiyonlu benzinli ünite (THP) ile turbocharged;
– 1.6 hacim ve 92 veya 112 beygir gücü kapasiteli HDi dizel;
– 2.0 hacimli ve 150 veya 163 atlık gelişen kapasiteli HDi dizel.
Aracın ekonomisini iyileştirmek için – güncellenmiş Peugeot 308 2013, frenleme esnasında enerji geri kazanım cihazlı motorlarla donatılmasının yanı sıra motoru durakta “kapalı” bir sistemle donatmayı planlıyor. 2013’ün 308 Peugeot’unun kuşkusuz avantajı, karbondioksit emisyonunu atmosfere düşürerek otomobilin çevresel güvenliğini arttırmaya olanak tanıyan özel bir e-HDi sistemi ile 112 güçlü motoru kullanma kabiliyetidir.

Güncellenmiş iki yüz güçlü güç ünitesine sahip olan Peugeot 308 2013’ün altı ileri manuel şanzıman ile donatılması bekleniyor. Diğer motorlar, altı kademeli yarı otomatik kutuya kadar beş, altı adımlı mekanik kutularla birleştirilecek. Potansiyel alıcılar için iyimserlik, üreticilerin Fransa topraklarında güç üniteleri üretme vaadinden esinlenmiştir.

Güncellenmiş Peugeot 308 2012’de güncellenmiş bir iç bölüm var

308. güncellenmiş Peugeot’un iç mimarisi kesinlikle yeni. Aletler yüksektir ve kabin özgünlüğünü vurgular. Ancak bu, sürücünün yol izlemesini engellemez. İklim kontrolü veya ortam sistemi, kontrol panelinin merkezinde bulunan mükemmel bir 9,7 inç dokunmatik ekran ile kontrol edilir. Bu tasarım, sürücünün kontrol sürecini kolaylaştıran çok sayıda düğme ile iç mekanı tamamlama ihtiyacından endişe duyan mühendisleri kurtarmıştır. Merkezi konsol ve torpido karmaşık yüzeylere sahiptir ve direksiyon sportif bir tarzda düzenlenmiştir.

Ön koltukların anatomik profili ve yanal destek makaraları var. Üreticinin sağladığı gibi, malzemeler, ses ve ses yalıtımı mühürleri kabinde D sınıfının gereksinimlerini karşılayan konfor koşulları yaratılmasını sağlar. Buna ek olarak, bir seyir kontrolü, kör nokta izleme sistemi, park sensörleri ve elektrikli el fren sistemi sağlanmaktadır.

Güncellenmiş Peugeot 308 2013’ün çekici görünümü şüphesiz alıcıları 308inci Peugeot’u satın almaya yönlendiren nedenlerden biridir. Kabin görünümünde yapılan değişiklikler, kabinin mimarisindeki önemli değişiklikler, sürüş kolaylığını ve üzerinde seyahat etmenin güvenliğini azaltmadı. Geleneksel güvenilirlik, kalite, ekonomi, içindeki mükemmel aerodinamik özellikler