Fotoğraftaki Peugeot 308 1.6 HDİ 110 Hp, 2009 Model Manuel Vites Premium Pack Donanımına Sahiptir.

PSA tarafından geliştirilen HDi / dizel motor tasarimı, önemli ölçüde yakit ekonomisi, düşük motor devirlerinde elde edilen yüksek torkun sağladığı sürüş memnuniyeti ve üst düzey çevre korumasi anlamina gelir.

PSA grubu motorlar konusunda olduğu gibi çevre kirliliği için ortaya konulan teknikler konusunda da yenilikler üzerine odaklanmış bir politika benimsemiştir.

Çok güçlü bir teknik bilgiyle donatılmış Peugeot motorları, yakıt harcamasında belirgin bir düşüşle birlikte müşterilerin beklentilerine yanıt verecek bir güç sağlar.

Çevik ve tutumlu bu motorlar maksimum mutluluğu ve keyfi sunarak kullanim masraflarini minimum seviyeye indirir.

HDi FAP Motorlar

Dünyada ilk kez 607 üzerinde kullanılan dizel partikül filtresi dünya genelinde bir referans olmuş ve Peugeot’nun HDi dizel motorlarında giderek yayılmıştır. HDi FAP motoru sürücüye birçok fayda sunmaktadır.

Yakıt ekonomisi

HDi motor yakıt tüketimini azaltır.
Daha önceki dizel motorlardan daha az yakıt tüketen HDi yanmanın eksiksizce gerçekleşmesini sağlar. Common Rail sisteminin çok yüksek basınçlı (1800 bara kadar) enjeksiyonu sayesinde, sürekli ve iyi dağıtılmış dizel yakıtının son derece ince atomizasyonu daha tekdüze ve yanmanın daha eksiksizce gerçekleşmesini sağlar ve bu şekilde verimi arttırır.

Bir HDi motoru ile klasik bir dizel motorunun yakıt tüketiminin karşılaştırılması:

– 206’nın 70 hp 1.6 litre HDi 5 vitesli manuel vites kutusu: karma parkurda yakıt tüketimi: 4.3 litre/113 g
– 206’nın 70 hp 1.9 litre D (eski nesil) 5 vitesli manuel vites kutusu: karma parkurda yakıt tüketimi: 5.5 litre/144 g

Fark: 100 km’de 1.2 l olup bu 50 litre depo için tek başına 200 km üzerinde fark anlamına gelir.

Geliştirilmiş Performans

HDi motorla sürücü için yeni olasılıklar mevcuttur. Daha önceki nesil motorlarla karşılaştırarak, HDi motorlar mükemmel termodinamik verime ve çok daha iyi performansa sahiptir. Çok yüksek motor torku sayesinde düşük motor devirlerinde ivmelenme daha kolay olup, geniş bir motor devri aralığında elde edilebilir. Bu aynı zamanda sollamada daha büyük emniyet sağlar ve eşsiz sürüş keyfi için daha esnek bir sürüş stili sunar.

HDi motor ve benzinli motor arasında maksimum tork* karşılaştırması:

– 407’de 170 hp 2.2 litre HDi motor, 6 vitesli manuel vites kutusu: 1500 rpm’de 370 Nm
– 407’de 163 hp 2.2 litre benzinli motor, 6 vitesli manuel vites kutusu: 4150 rpm’de 220 Nm

* Motorun sürüş esnasındaki çekme kapasitesi.

Geliştirilmiş Ses Yalıtımı

HDi motor sürücüye geliştirilmiş ses yalıtımı sunmaktadır. Çoklu enjeksiyon için yüksek teknolojili enjeksiyon sistemi sayesinde, HDi motoru yanma sesini kesen ve yolcu kabininde akustik konforu sağlamak amacıyla titreşimleri azaltan bir yakıt ön enjeksiyonu gerçekleştirir.