308 GT SPOİLER MONTAJI VE ÖZELLİKLERİ:

308 GT Spoiler 2011 yılında 308 Sportium ile çıktı.

Ergonomik Yapı / Aerodinamik / Yüksek Hızlarda Araçın Çizgisi Koruması / Rüzgara Karşı Negatif Baskı Yapması

Araçlarda Aerodinamik Spoiler, genel anlamda havanın kuvvetsel etkilerini inceleyen bilim dalıdır. Katı bir cisim etrafında akan hava veya hareketsiz duran hava içinde hareket eden katı cisim söz konusu olduğunda hava, aerodinamik kanunlarına uygun davranır.

Havanın göreli hareketinden kaynaklanan kuvvetler taşıma ve sürükleme kuvvetleridir. Direnç kuvvetleridir. Hava taşımacılığında bu iki kuvvet önemli yer tutarken kara nakil araçları için belli bir hıza kadar sadece direnç sürükleme kuvveti göz önüne alınır.

 

Spoiler takılması, çok hassas bir konu. Çünkü yol tutuş artırılmaya çalışılırken yapılan küçük bir hata, aracın rüzgar direnciyle ilgili sorunlar yaşamasına neden olabiliyor. Yukarıda da belirtildiği gibi amaç, rüzgarın yardımıyla otomobili yere bastırmak. Eğer spoiler yanlış dizayn edilirse, otomobil yere basacağı yerde daha çok havalanabilir. Bu da kötü sonuçlar doğurabilir. Fren balataları, egzoz sistemi, radyatör gibi soğutulması gereken parçalara gelen havanın şiddetini ve yönünü değiştirmemek gerekiyor. Ayrıca spoilerin yapımında kullanılan maddenin ve otomobille bağlantılarının sağlam olması da büyük önem taşıyor. Yanlış veya zayıf bağlantılar sonucunda, yüksek hızlarda otomobile uygulanan rüzgar basıncının da etkisiyle spoiler kırılabiliyor veya yerinden çıkabiliyor. Yerinden çıkan spoiler parçalarının bir kazaya neden olma olasılığıysa çok yüksektir.